film

Kód enigmy

Filmů, které se odehrávají během 2. světové války již bylo (a asi ještě bude) natočeno spousta. A jsou si velmi podobné. Většinou je to o zavírání židů do koncentráku, o válečných vězních, vojácích a podobně. Což dává docela smysl, protože 2. světová válka o tomhle byla. Pak je tam ještě nějaký srdceryvný příběh, jakože někdo někoho hledá apod. Ale kód enigmy je jiný. Má vypravěče :). Tím má u mě film vždycky bod navíc. :)

Myslím, že v celém filmu neuvidíte kousek války. Možná jen pár neurčitých, krátkých záběrů na tanky nebo letadla. Ale žádné velké armády, koncentráky, umírání a podobně. Vše se děje jakoby někde úplně mimo tohle všechno. V malé vesničce na jihu Anglie.

Enigma je stroj, který se používal k posílání zašifrovaných zpráv. Vypadá trochu jako psací stroj. Aby jste zprávu rozluštili, potřebujete dvě věci. Enigmu a její číselné nastavení. Přesně si už nepamatuju kolik možných kombinací stroj má, ale věřte, že jich je fakt hafo. Jakože hodně hafo. Víc než mám prstů na levé ruce … i na pravé. A přesně o tohle se snažila skupinka matematiků. Ne, spočítat si prsty na rukou, ale rozluštit ono nastavení, aby mohli dešifrovat německé zprávy. Nebylo to kvůli tomu, aby věděli jaké je v německu počasí, i když i to se ve zprávách uvádělo, ale spíš kvůli rozmístění vojenských jednotek a podobným vychytávkám. A aby to pro ně nebylo moc snadné měli na rozluštění vždy jen 24 hodin. Potom se nastavení změnilo a oni museli začít od začátku.

Hlavní hrdinou tohoto příběhu je matematik, nebo spíš génius Alan Turing. Je trochu asociální a většinou si s lidmi nemá co říct, ale kdo by se mu divil. Vymyslel a sestrojil počítač. Nebyl sice zrovna mobilní, ale fungoval a to se cení. I když celkem pomalu. Těžko říct, co použil za operační systém … windows? ehm no dál… Muselo být značně vyčerpávající lidem dokola stále vysvětlovat, že jeho stroj funguje. I když byli jeho kolegové nejlepší matematici měli své pochybnosti. A co teprve člověk co o matematice nemá ani páru. Spíš než o válce je film o člověku, který je svým myšlení na hony vzdálený svému okolí.

Až jednoho večera, když matematici popíjejí v hospodě, dostane Alan spásný nápad, který Německu prohraje válku. K prolomení enigmy stačilo znát jen jeden výraz z němčiny. Stroj se zastaví a vyhodí správné nastavení. Ale tím příběh nekončí. Představte si, že máte všechny ty informace. Víte, kdy a kde nepřítel udeří. Kterou loď potopí. Dokonce jaké je u toho počasí. Zjistíte, že tyto informace nemůžete jen tak použít. Dokonce i když to znamená, že na té lodi jsou vaši příbuzní. Na konec válku vyhrála matematika a statistika. Kolik bitev minimálně vyhrát a kolik maximálně prohrát. Koho nechat zemřít a koho nechat žít. O tom všem musíte rozhonout. (teda vy úplně ne, ale oni ano)

Asi vás nepřekvapí, že je film podle skutečné události. Má jednu schopnost, donutí vás zjistit si kdo to byl Alan Turing. Pokud jste to nevěděli. Já bych mu toho oskara rozhodně dala. Je to jeden z mých oblíbených filmů. A ne není to proto, že tam hraje Benedict Cumberbatch…. no možná trošku.

Hodnocení

5 Alanů z 5

O filmu