film

Rivalové

Sportovní film. Čili film o nějakém sportu. Když jsem si přečetla, že to bude film o závodění ve formulích 1, tak se mi na to vlastně ani nechtělo dívat. Nicméně nuda je svině a tak jsem se koukla. A dobře jsem udělala. Když řeknete formule 1, tak si představím auto samozřejmě, ale kdyby to mělo být jméno nějakého známého řidiče sorry vlastně jezdce, byl by to Schumacher. To bylo jediné jméno, které jsem znala před tímto filmem. A tak se nikdo nemůže divit, že jsem si ze začátku myslela, že je to film o něm. Pořád jsem si říkala, který z těch dvou to asi je a proč má jiný jméno, když to má být životopis. Abyste si nemysleli, že jsem sportovní analfabet, tak jméno Niki Lauda mi bylo také povědomé. Akorát jsem myslela, že hraje tenis. Hééj taky je to sport no né?

Nicméně po cca 15 minutách filmu jsem si vygooglila kdo je to James Hunt, protože nějaký tenista tam už byl, tak kdo je ten druhý, že. A zjistila jsme, že Niki Lauda a James Hunt byli jezdci formule 1 a tudíž ten životopisný, sportovní film je patrně o nich. Pointa je, že je úplně jedno jestli ty dva znáte a ještě jste film neviděli nebo si třeba myslíte, že jsou to hokejisté. Film vás sežere i tak. Často se mi nestává, že by mě film tak strašně vtáhl do děje. Tento to dokázal. Chvíli jsem byla jezdec, co šlape na imaginární plyn a chvíli zase fanoušek, co šíli když Niki po svém úrazu dojede jako čtvrtý. Celou dobu jsem se nemohla roznodnout komu fandit. Bohému Jamesovi, který si užívá život plnými doušky a je pro výtězství ochoten i zemřít, nebo klidnému Nikimu, co má všecho pěkně spočítané. Na konci jsem zjistila, že je to stejně jedno, protože jeden bez druhého by nebyli tím, kým se stali. Legendami. O kterých se točí filmy. No dobře za to asi mohla spíš ta nehoda … hups spoiler, ale co stejně si to vygooglíte. Jo a film má vypravěče, což je u mě vždycky bod navíc.

Někde na facebooku jsem četla citát. Určitě to znáte, takové ty obrázky slavných lidí a u toho nějaká věta. Má to vypadat jakoby to ten člověk někdy řekl. A všichni to pak lajkují hurá… tohle byl obrázek Laudy a u něho věta: “ Moudrý člověk získá víc od svých nepřátel než hlupák od svých přátel“. Takže kdyby jste to někde viděli tak vězte, že to neřekl Lauda, ale jeho doktor. (A před tím možná Benjamin Franklin…)

Jo a film je o dvou pánech, co jezdí ve formulích 1 a snaží se být rychlejší než ten druhý. Jeden to vyhraje a pak to vyhraje i ten druhý. Tak. Ale stojí to za to…. ikdyž nemáte řidičák.

Hodnocení

5 formulí z 5

O filmu