film

Hunger games

Film z post-apokalyptické budoucnosti odehrávající se v zemi jménem Panem. Tato země je rozdělená do 12 krajů a jejím centrem je město Kapitol. Každý kraj je zaměřen na jinou oblast. Zemědělství, chov zvířat, uhlí, textil, dřevo atd. 13 kraj pak na zbraně a rakety. Cože 13? Říkala jsem 12, že? No, jak bych to jen …. hups spoiler. Kapitol si tyto kraje zotročil a aby nevznikaly rebelie musí každý rok každý kraj (kromě 13, protože o něm jakože ještě nevíme) vybrat dva lidi – chlapce a dívku. A tato dvojce je následně vyslána do kapitolu, kde se účastní takové zvláštní reality show (ne není to Big Brother). Zavřou je do arény a vyhraje ten, který přežije. Hračka. Kapitol si tak udržuje poslušnost obyvatel. Tedy to se alespoň tvrdí. Spíš je to pro jejich pobavení.

Hlavní hrdinkou je dívka z 12 kraje, což je, myslím, ten nejchudší kraj. Stane se velmi populární díky tomu, že se přihlásí dobrovolně místo své sestry. Mezi obyvateli tato show zase tak oblíbená není, a tak se takzvaní splátci vybírají losem. Když se někdo přihlásí dobrovolně je pro všechny jako whaaaaat, co to udělala, tý jo ta je hustáááá. To máme hlavní hrdinku. Teď ještě hlavního hrdiny. Protože potřebujeme ten romantik feel a aby v tom bylo i nějaké drama, je to takový švarný jinoch – neboli pekař, který ji tajně miluje. Škoda, že může přežít jenom jeden co? Nebo ne? hmmm.

Dvojce tedy vyrazí do kapitolu, kde je všechno strašně načančané a barevné a je vidět, že touto show tam opravdu žijí a celý rok se nemůžou dočkat až uvidí jak se v přímém přenosu pozabíjí hromada dětí. Do soutěže totiž můžete být vybráni pouze když je vám 12-18 let. Všichni je vítají a oslavují, později pak sází na vítěze. Po nějakém tom tréninku jak přežít, vypustí všech 24 dětí do arény, aby se tam pozabíjeli. Aréna je ovládána dálkově, takže se tam můžou náhodně objevovat pasti a příšery, to kdyby se náhodou děti nechtěli navzájem zabíjet. Úplně nečekaně zůstanou naživu naši hlavní hrdinové (Katniss a Peeta) a dokonce ani nikoho v aréně nezabili, nebo alespoň ne cíleně. Prostě klaďasové každým coulem. Většinou se někde schovávají a čekají, až se zbytek pozabíjí navzájem. A když už to vypadá, že by jeden měl zabít druhého, protože vítěz může být jen jeden. Pravidla se změní a vítězové jsou oba.

I když je film značně předvídatelný a některé věci nejsou vysvětleny nebo nedávají smysl mají Hunger games docela originální myšlenku. Možná se mi to líbilo, protože mi to trochu připomnělo můj oblíbený horor Hru o přežití. Tohle samozřejmě není horor. Ale ta myšlenka přežití tam určitě je. Smysl moc nedává samotná aréna, která je napůl skutečný les a napůl něco virtuálního. Možná. Každopádně se v ní ze vzduchu běžně zhmotňují zmutovaná zvířata. Splátci z prvního kraje údajně cvičí na speciální akademii, která by je na arénu měla připravit. A ve finále nejsou schopní ani vylézt na strom. Něco se Hunger games musí nechat. Rozpoutali mánii podobných post-apokalyptických filmů jako je Divergence nebo Labyrint. Všechny mají samozřejmě několik pokračování.

Hodnocení

4 reprodrozdi z 5

O filmu