seriál

Alice in Borderland

Tento seriál je žánrově podobný Hře na oliheň. Nebo Hra na oliheň je podobná Alice in Borderland. Záleží, který seriál uvidíte první. Nacházíme v Tokiu. Sledujeme partu kluků, kteří se poflakují po ulici. Podobně jako u Hry na oliheň poměrně brzy známe hlavního hrdiny, takže ať se stane cokoliv, víme, kdo přežije.

Schovávají se zrovna na záchodech, když najednou zjistí, že nefunguje elektronika. A z ulic zmizeli lidé. Vypadá to, že celé Tokio je prázdné. Šipky je však dovedou do budovy, kde jsou vyzvání, aby si zahráli hru. Jak jinak na život a smrt. Před každou hrou se nachází karta, která určuje obtížnost hry. Nebo si to hráči alespoň myslí. Když hru dohrají, prodlouží se jim visum o několik dnů. Počet dnů odpovídá číslu na kartě. Když jim visum vyprší zemřou. Sestřelí je červený laser, kterým je snad po celém městě.

Každý večer se ve městě rozsvítí budovy, ve kterých se hráči mohou zúčastnit nějaké hry. Většina her je spíše logická a mnohdy v nich nikdo umřít nemusí. Ale může. A lidé se zabíjejí, i když nemusí. Po pár hrách nám z trojce chlapců, zůstane jen jeden. Ten se následně přidá (i když možná ne úplně dobrovolně) ke zvláštnímu kultu. Skupina lidí, kteří hrají hry, aby sbírali karty. Nosí je svému vůdci, který si myslí, že když sesbírá všechny vrátí se zpátky do normálního světa.

Závěr série ale napovídá, že tak jednoduché to nebude. Je poměrně jasné, že bude další série, trochu se ale bojím, že bude hodně podobná té první. Spousta otázek, ale žádné odpovědi. Jen doufám, že to bude mít nějakou pointu. Že to scénáristi nevymýšlí za pochodu.

Po první sérii nám zůstalo několik nezodpovězených otázek. Co je to za místo? Jak se tam všichni ti lidé dostali? Jak se dostanou zpátky? Než se dostaneme k tomu jak skončila druhá série a jestli se v ní nacházela odpověď alespoň na jednu otázku, řekneme si o čem vlastně byla.

Zatímco v první sérii hráči sbírali karty, které měli čísla. Ve druhé se snažili vyhrát nad obrázkovými kartami. Takových karet v balíčku najdete zpravidla dvanáct. Král, královna a janek a to od každého znaku. Piky, kříže, srdce a káry. Ne všem hrám (kartám) je dán stejný prostor. Některé se vlečou celý díl jiné jsou shrnuty v pár minutách. Ikdyž v těchto hrách zemře nemálo lidí, skupinka hlavních hrdinů je stále na nohou.

Hry s obrázkovou kartou mají, ale vždy jasného záporáka, čili člověka, kterého je třeba porazit resp. zabít, aby hra byla zdárně dokončena. Ukazuje se tedy, že ono podivné místo má své občany. Mimochodem teorie vládce kultu z první sérii, že když sesbírá všechny karty tak se vráti do normálního světa nebyla úplně pravdivá. Konec druhé série se však snaží zodpověď ony tři základní otázky. Kde, jak a proč.

Poslední hra, kterou náš hlavní hrdina Arisu musí vyhrát by se dala popsat jako kriketový trip. Musí porazit srdcovou královnu v kriketu. Resp. ji ani nemusí porazit, stačí když hru nevzdá. Řeknete si 'brnkačka'. Nicméně královna mu do čaje přimíchá nějaký halucinogen a dostaneho do pořádne depky. Během těchto halucinací je dozvídáme několik možných teorii, které by nám na ony otázky odpověděly. Může to být jen hra ve virtuální realitě, kterou hrají hráči z budoucnosti, aby si připomněli jaký je to pocit bát se o život. Protože ve své době jsou samozřejmě nesmrtelní. Další možností jsou mimozemšťané, kteří ovládli planetu a jen tak z nudy nutí lidi soupeřit mezi sebou. Další varianta je, že to nejsou mimozemšťani, ale androidi s umělou inteligencí. Nesmí samozřejmě chybět varianta, kdy se vše odehrává v hlavě hlavního hrdiny, který je v blázinci. Jakoby se scénáristi nedokázali rozhodnout, jaký to bude mít konec.

Nakonec, ale rozhodli, že vsadí na klasiku. Všichni jsou v kómatu, a celé tohle je jen v jejich hlavě, když hry dohrají vrátí se zpátky resp. se probudí z kómatu. Když zemřou ve hře, znamená to, že se neprobudili. Wow, jaký to originální konec. Jesli to tedy konec je, chybí totiž posledí karta. Joker!

Druhá série je svým koncem a celkově příběhem celkem zklamání. Závěr první série tak trochu naznačoval, že to nemusí mít scénáristé úplně promyšlené, ale pořád jsem doufala, že se pletu. Ale kdo ví, možná bude i třetí série a všechno bude zase úplně jinak.

Hodnocení

První série: 4 karty z 5
Druhá série: 2 karty z 5

O seriálu